Mekan Seçimi

Mekânların doluluk oranları sizin tarihinize göre ayarlanacağı için bir önceki yazımız da tarihe karar verdik.  Nasıl Gerçekleşecek? Mekân seçerken şıklığın yanı sıra işlevselliğe de dikkat edilmeli. Oturma düzeni, renk uyumu, yiyecek ve içecekler, garsonlar ve kapasite bunlardan en önemlileri.
  •   Salon düğünü ise, misafirlerin ruhsal olarak kendilerini rahat hissetmesi için salonda kullanılan renk ve dekor uyumu son derece önemlidir. Özellikle baskın ve koyu renk kullanılmamasına dikkat edin.
  • Yaklaşık gelebilecek kişi sayısını belirleyin. Salonların kapasiteleri farklılık gösteriyor. 500-700 kişilik bir organizasyon düşünüyorsanız şansınız azalıyor. Masaların birbirine çok yakın olmaması ferah bir görüntü elde etmek için önemli. Ayrıca sahne alanının da geniş olmasına dikkat edilmeli. Yani sayınıza göre geniş bir mekân seçmek en iyisi.
  •   Sigara içilen alan olup olmamasına ve alanın salona olan mesafesine dikkat edin. Misafirlerinizin yarısı sigara için dışarı çıkarak organizasyondan uzaklaşacak. Ne kadar yakın olursa misafir memnuniyeti artacaktır.
  •   Mekânın size sunduğu imkânlar neler araştırın. Bazı yerlerle paket anlaşmanız mümkün. Fotoğraf, dj hatta kuaför imkanı sunan mekanlar bile var. Ama sakın böyle paketlere aldanıp düğününüzü batırmayın. Anlaşılan yerler sizin tarzınıza hitap etmiyor olabilir. İyi bir araştırma şart!
  •   Açık hava düğünü ise dikkat edilecek en önemli konu organizasyonunuzu riske atmamak. O gün hava durumu ne kadar iyi görünse de bir back salon ayarlamalısınız.  Düğün tarihinizi aylar önce aldığınızı düşünürsek hava durumuna hiç ama hiç güvenmeyin.En ufak bir yağmur çiselemesi bile organizasyonunuzu mahvedebilir. Bu nedenle mekanla anlaşırken ekstra bir salon kapatmalarını sağlayın. Böylelikle düğün günü havada bir gariplik hissederseniz anında düğünü salona alabilirsiniz. Tabi bazı mekanlar bunun için ekstra ödeme istemekte. Eğer böyle bir şansınız yoksa biraz daha araştırın derim.
  •   Ödemenin nasıl olacağını iyice teyit edin. Ön ödemede % kaç , kalanı hangi aralıklarla ödenmeli sözleşmede iyi okuyarak imzalayın.
  •   Eğer otel düğünü ise balayı süiti ve hazırlanma odası temin edilecek mi? Genelde balayı süiti okey ama hazırlanması odasını maalesef çoğu otel sağlamıyor. Bu durumda siz talep edebilirsiniz. Çünkü o gün hem damat hem gelin ayrı ayrı hazırlanacak ve daha sonra bir tanesi siz düğüne geçtiğinizde balayınız için tekrardan temizlenerek size teslim edilecek.
  •   Mekânın ses kısıtlaması olup olmamasına dikkat edin. Eğer mekân şehrin tam göbeğinde ise çok yüksek sese belediyeler ceza kesiyor. After party düşünüyorsanız eğer bu konuya daha özen gösterin, izinleri var mı kontrol edin.
  •  Ve içki ruhsatı olayı! Evet ne yazık ki bazı yerler izinsiz içki satışı yapmakta ve bu da sizi ve gelen misafirlerinizi tehlikeye sokmaktadır. Güvendiğiniz bir yer değilse içki ruhsatı olup olmamasına dikkat ediniz.
Gelelim son aşamaya. Mekânlar hakkında gezerken artı ve eksilerle notlarınızı aldınız. Sakin bir zamanınızda eşinizle birlikte oturup hepsini check ederek kafanızda ilk 3 mekânınızı belirleyin. Etrafınızdan bu üç mekânla ilgili bilgi alın. Mutlaka orada daha önce organizasyon yapmış tanıdıklarınız olacaktır. En iyi görüşü onlardan alacaksınız inanın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s