Fotoğraf

 Düğünün her detayı kadar önemli olan konulardan birisi de fotoğraf.  Bütçenizin de büyük bir bölümünü bunun için ayıracaksınız. Yıllar boyu size o günü hatırlatacak, baktıkça tekrar tekrar yaşamanızı sağlayacak bu küçük detay nedense çiftler tarafından pek de dikkate alınmaz ve genellikle kendisini düğün fotoğrafçısı olarak tanımlayan mekan fotoğrafçılarına bu en önemli gün teslim edilir. Diğer bir alışkanlık ise nikah günü bir fotoğraf stüdyosuna giderek, çeşitli pozlar eşliğinde tamamlanmış çekimdir. Kendi adıma bu iki seçeneği de özensiz buluyorum.

  Gelelim nedenlerine:

Öncelikle stüdyolarda yapılan çekimler kesinlikle çok suni. Zaten hazırlıklardan yorulmuş, gergin ve stresli çiftler düğüne yetişme telaşıyla ekstra yorularak ve bir kompozisyonun figüranı gibi yer aldıkları bir çekim ne kadar sağlıklı olabilir ki.

Organizasyon içerisinde yapılan çekimler ise en az stüdyodakiler kadar samimiyetsizler. Gelin ve damadın yanında görülen herkesle çekilmiş fotoğraf karesi ! Düğünün ruhunu yakalamaktan uzak olan mekan fotoğrafçıları sizden çok misafirlerini de sıkmakta. Önüne gelen herkesi bir pozla sınırlandırarak düğün sonunda satma çabasındalar. Bu nedenle artı parantezler içerisinde belirtmek istiyorum ki sıcak satışa izin vermeyiniz.Peki nasıl seçmeli, nasıl karar vermeli?

  Bütçenizi unutmadan güvendiğiniz ve bildiğiniz biriyle paket anlaşmak en doğrusu olacaktır. Albüm çekimleri eskide kaldı diye düşünüyorum. Şimdi her şey o kadar dijital ki sırf nostalji olsun diye fotoğraf bastırıyoruz. Bu nedenle ekstra bir albüm çekimi yapıp cebinizi yakmanın alemi yok. Şöyle ki o gün sizin evden çıkışınızdan başlayıp after party sonunda kadar çekecek bir fotoğrafçınız olmalı. Hem statik bir çekim hem de dilerseniz minik videolarla bir film. Ayrıca tüm günü fotoğraflama, dilerseniz dron çekimi ve illa albümde olsun diyorsanız en fazla bir veya iki saatinizi ayıracağınız albüm çekiminiz işte bu kadar. Burada yapmanız gereken ne istediğinize karar vermek. Düğününüzün hangi anlarının belgelenmesini istiyorsunuz.?

Tüm gün her anınızı, aile ile birkaç fotoğraf, dışarıda ya da özel bir mekanda çekim ve benzeri bir dizi soruya yanıt vererek listenizi hazırlayın.

 Güvendiğiniz bir fotoğrafçı yoksa mutlaka araştırmalısınız. Eş, dost yakın akrabalarınız bildiği veya arkadaşlarınızın çekimlerini yapmış olan fotoğrafçılar elbet vardır. Hiç olmadı bulunduğunuz şehirde instagram aracılığıyla hem de daha önceki çekimlerini gözlemleyerek karar verebilirsiniz.

 Yine unutmayın bu günler sadece bir kez yaşanıyor. Canlı kılacak tek kanıt ise fotoğraflar. Bu konuda size yardımcı olabilecek tek kişi iyi bir düğün fotoğrafçısı unutmayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s