Davetiye

 

dfd64c8a7c5ffd65c2049da1356b7b70

 

Düğün davetiyesi sizin zarif zevkinizi yansıtır. Misafirler davetiyeniz ile ilk intibaya sahip olurlar.  Bu sebeple düğünün büyüsünü, stilini ve resmiyetini yansıtan bir seçim yapmalısınız. Genelde aile büyükleri için olmazsa olmazlarından biridir. O gece etrafınızda görmekten keyif alacağınız misafirleriniz olmalı! Bu dengeyi bütçenizi aşmadan iyi kurmalısınız. Düğün bütçenizi doğrudan etkileyecek olan davetli sayısının tespiti ile mükemmel düğünüze bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz…

 

 

 

Birbirinden güzel renk ve desenlerle aklınızı karıştıracak bir çok model arasından seçim yapmanız bir hayli zor. Bu nedenle kafanızı çok karıştırmadan bir iş gibi görmekten çok zevkle karar vermeniz gerekli. Seçim yaparken mevsimsel özellikler göz önünde bulundurulmalı. İlk bahar ayları için yapma çiçekler, sonbahar ayları için kurutulmuş yapraklar seçimler arasında. Kır düğünü yapılacaksa taşlı ve altın varaklı bir davetiye hiç hoş olmayacaktır.

 

3a7dc4bf55832100b8c9d0dbb4830fb5

 

 

Gelelim davetiyenin fiyatını belirleyen unsurlara:

Kalbini bir modele kaptırmadan önce yine kendince belirleyeceğin kriterlerin olmalı.

İlki sana özel bir tasarım:

950f6d92cde22cce2881b42fcc3e52b5

 

İçerisinde özgünlük olan her şey daha güzeldir. Normal bir elbise ile tasarım bir elbise arasındaki farkı herkes görebilir. Özel bir davetiye de aynın onun gibi bariz farklıdır. Tasarımcı sana ve eşine özel aşkınızı anlatan bir çalışma yapacağı için fiyat farkının sebebi açık.

Hele ki üzerinde zaman harcanması gereken bir tasarım ise yandınız.

 

 

 

 

 

Kağıdını nasıl alırdınız?

Davetiyemi seçmeye başladığımda karşılaştığım soruların karşısında şaşırmıştım. Kağıdın cinsi, ağırlığı, dokusu her şeyiyle seçmeniz zor.

Dokulu, düz, transparan, ince, kalın seçebileceğiniz kağıt cinsleri. Ayrıca hamurun ağırlığına göre fiyatları değişmekte. Gram gram karar vermeniz gerekmekte tabi kalın kağıtlar maliyeti arttırdığı gibi kaliteyi ve görünümü de şıklaştıracaktır benden söylemesi.

 

b9979254a8f4971f287544355d6b5a40

 

Baskı çeşidi

24d57c06e3dfc6e371867a542a231932

 

 

Altın, gümüş varaklar, gömme baskılar fiyatı etkileyen çeşitlerdir. Varaklar davetiyede ne kadar kullanılacağına göre fiyatları değişmekte.

 

 

 

 

 

 

Aksesuar kullanımı

Düğün temalarının davetiyeye yansıtılmasında en önemli yollardan biri aksesuarlar. Kurdele, taş, ip, dantel en çok tercih edilenler. Farklılık yaratmak istiyorsanız da damgalı davetiyeler hem nostalji yaratan hem de konuklarınızın göz zevkine hitap edecektir. Temanıza göre yaratıcıda davranarak deniz yıldızı, kırmızı bir kalp ekleyebilirsiniz. Eğer firma bu işi üstlenmiyorsa kendinizde zaman ayırarak süsleyebilirsiniz.

 

e2c6784549adba7191fa683616ded697

 

bec98e4fd0a5cc2d4a965cadbece6e16

Adet ve ebatlar

Davetli sayısıyla ters orantılı olan tek adım davetiye adedi. Ne kadar fazla davetiye yaptırırsan fiyatta ona göre düşer. Tabi maliyeti düşürmek için çok fazla baskıya da gerek yok. Davetiye adedi hesaplanırken her aileye bir adet gideceği unutulmamalıdır. Eşinizle beraber oturup bekar ve evli davetlilerinizi (aile büyüklerini ve çocukları unutmayınız) ayırarak hesaplamanız işinizi kolaylaştırır. Davetiyelerinizin ve zarflarının adedine karar verirken son dakikada aklınıza gelebilecek isimler olabileceğini, davetiyeler yazılırken hatalar yapılabileceğini unutmayın ve %10 kadar bir artış olabileceğini hesaba katın. Kimseye mahcup olmak istemezsiniz.

d9bc0d4f9ba5ccc856ef1b895cc94f7b

 

Adet bir yana ebatlarda fiyat üzerinde baya etkili. Ebat büyüdükçe fiyat artsa da daha küçük ebatlar az özenli veya kalitesiz demek değildir. Tasarımı çok değiştirmiyorsa kolay vazgeçebileceğiniz kalem ebattır. Tabi özel kesimler her zaman fiyatı arttırmakta sakın unutmayın. Olağanın dışında bir ebat seçerseniz makinayla kesim yerine özel kesim olacağı için fiyatlar direk uçacaktır.

 Zarf ve Kaligrafi

ea2c070f258dd0c5be6fb450e55308b7

Davetiye kağıdın ile zarfın uyumu en önemlisi. Bir aksilik olmaması için bence her ikisini de aynı yerden temin etmelisin. Zarfın en dikkat çeken kısmının davetiye kaligrafi olduğunu unutma. bütçeyi yükseltse de, davetiyenin üzerinde isimlerin tükenmez kalemle yazmasını istemezsin. Bu hayatındaki en önemli gün! Bunun için zarfın üzerinde kabartma tekniği ile uygun alanlar bıraktırtarak; üzerine bilgisayarda, davetiyenin içindeki fontun aynısı ile yazılmış etiketler bastırabilir, hem şık hem de daha uygun bütçeli bir davetiyeye imza atabilirsin.

 

 

 

Sıra davetiye firmalarından senin için olmazsa olmazları belirleyerek fiyat teklifleri almakta.

232a95af07672794cd081305ceb83c75

 

 

Zaman

Davetiyeleri düğünden en az 1,5- 2 ay önce göndermen en makul süredir. Tabi erkenden hallettiysen en ala. Erkenden gönderip misafirlerin unutma riskini de unutma. Dengeyi iyi kurmalısın ve çalıştığın firmadan mutlaka ne zaman teslim edecekleri konusunda kesin tarih almalısın. Uzakta ki akrabalarını da unutma. Postadaki gecikmeleri de göz önünde bulundurmalısınız.

 

66f59ffa43631c57932cd77df3b7fffb949984fd509dd037d5cd518a43d9f1fc

 

Eğer davetiye dağıtmaya geç kaldığını düşünüyorsan bir alternatif daha var. Hatta konuklarınızın önceden hazırlanması ve uzaktan katılacaklar için erken bilet temin etmeleri için dijital davetiyeler bir seçenek. Tabi gelenekleri ne kadar bozmak istemesek de hem büyük katılıcılara davetiye bastırıp hem de yaşça size yakın olanlara dijital tasarımı gönderebilirsiniz.

 

Davetiyeniz de neler yazılmalı?

Kesinlikle kısa ve öz davetiyeler hem göz zevkine hem de kalbe hitap edecektir. İçinizden gelen duyguları yansıtacak şekilde yazılar yazmak eğlenceli olsa da bence artık tercih edilmemeli. Hele ki komik davetiye yazıları sizce de çok sıkıcı olmadı mı?

Davetiyelerini benim gibi kendileri tasarlayacak olanlar için ise birkaç ayrıntıya yer vermek istiyorum. Davetiyenizde mutlaka düğün sahiplerinin isimleri, düğün saati ve yeri, ayrıca düğününüzün tarzı ( yemekli yemeksiz, kokteyl…) belirtilmelidir. Ayrıca arzunuza göre isterseniz LCV isim ve telefonunu, çocuk davetlilerin katılımı ile ilgili kısıtlamaları veya giyim konusunda isteğiniz varsa bunları da belirtebilirsiniz.Katılacak misafirlerin net sayısını belirlemede de önemli rolü var. Yerleşim planını da böylelikle doğrudan çıkartabilirsiniz.

915535ded33fca827ae49123488bfe44

Peki davetiye üzerine isimler nasıl yazılmalı? Şimdi o işin püf noktalarından bahsedeceğim.

Genellikle Sn.Yalçın Ailesi yazar kurtulurlar ama doğrusu davetlilerin bizzat isimlerini yazmaktır.

1.Gizem&Bahri YALÇIN

Bayanlara öncelik verilir

2.Sn.Gizem Yalçın ve eşi

En çok yapılan yanlış. Eğer illa tek isim olacaksa erkeğin adı yazılır.

Sn.Bahri Yalçın ve eşi

3.Aynı soyadını taşısa da ailelere, ve aynı evdeki yetişkin bireylere ayrı ayrı davetiye yazılır.

Sn.Bahri Yalçın oğlu,kızı,gelini diye bir hitap şekli olmaz.

4.Sn.Bahri Yalçın ve ailesi

Davetiyeyi çekirdek bir aileye verecekseniz doğrusu.

4.0.1

Sonuç olarak davetiyenizin aynı zamanda dekoratif bir amaca da hizmet etmesi ve sizden geride izler taşıması harika değil mi?  Çöpe atılan ile duvara asılan düğün davetiyesi arasındaki en önemli fark düğün davetiyenizin desenin güzelliği ve estetiğidir.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s