DUVAK VE AKSESUAR SEÇİMİ

Düğün için gelinlik ana parça. Peki ya duvak?

062506ce3ffd4343e837d7bf4a0d6cc6

Gelinliği bütünleyen en önemli parçadır duvak.  Duvak seçimi yaparken nasıl bir gelinlik modeli giyeceğimiz oldukça önemli. Gelinliklerin birçok çeşidi olduğu gibi duvaklarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Siz olayın en zor kısmını atlattınız duvak seçimini de çok rahat şekilde yapacaksınız.

460854e193d190765d26579094b3963a.jpg

 

Duvak kullanımı çok eski zamanlara dayanır. O zamanlarda duvağın masumluğu ve saflığı kötü ruhlardan koruması için kullanıldığı bilinir. Günümüzde amaç değişse de gelenek olarak hala devam etmekte. Eğer sende kendin için hangi duvak modelinin doğru olacağı konusunda kararsızsan yazıyı okumaya et!:)

 

 

 

 

Genellikle dantel işlemeli, uzun kuyruklu duvak modelleri tercih edilirken, basit bir duvağın aksesuarlarla birleşimi de sizi mutlu edebilir. İlk adımda saç modeliniz ile duvağınızın uyumuna karar vermelisiniz. Yüksek topuz saç modeli tercih edecekseniz uzun bir duvaktan uzak durmalısınız. Bunun yerine düşük topuzlar, yandan akan örgü modelleri saç ve duvak uyumu konusunda size daha şık bir hava katacaktır.

 

 

70f78a1db86bbbe9ce33fd03b77c9295

 

 

Saç modeliniz dışında dikkat etmeniz gereken konu yüz şekliniz.  Yüz yapınıza göre duvağınızı seçmeniz, hem duruş hem de açı bakımından sizin için daha şık olacaktır. Eğer uzun bir yüze sahipseniz saçlarınızı açıkta tutan, kısa veya uzun duvaklar tercih edebilirsiniz. Saç modelinizi yüksek bir topuz seçip üzerine duvak takmak yüzünüzü olduğundan daha da uzun gösterecektir. Kare yüz hattına sahip olanlar için önerimiz yüzü uzun göstermektir. Bunun için saç modelinin yanlardan sıkıca geriye taranması tavsiye edilirken, duvağın ise saç ve alın birleşim yerinden kullanılması tercih edilmelidir. Son olarak oval yüz hattına sahip olanlar en şanslılarımız. Genelde elmacık kemikleri belirgin ve çeneleri incedir. Bu yüz hattı en ideali kabul edilir ve çok fazla alternatife sahipler. Dantel, uzun, kısa nasıl dilerlerse kullanabilirler.

 

 

 

 

               Bir diğer ayrıntı ise düğün mekanına göre duvak seçimi. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük. Düğünde rahat hareket etmek için gelinliğin konforu kadar duvağında konforu önemli. Uzun kuyruklu bir duvak tercih edecekseniz dilediğiniz gibi dans edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Eğer bir salon düğünü ise ya kısa bir duvak tercih etmeniz ya da katlı bir duvak seçerek ilerleyen saatlerde uzun olan duvağı çıkartmanızı öneririm. Kır düğünlerinde ise rüzgarlı havayı göz önüne alarak uzun duvaklardan kaçınmanız yararınıza olacaktır.

47c334b0bebe58ba89ac8cb114f91636

 

 

Gelelim aksesuarlarımıza

d49610b48fb5857e00521f6d133ffd38.jpg

 

Gelinliğinizin tarzı ne olursa olsun büyülü dokunuşu aksesuarlar yardımı ile yapabilirsiniz. Etkisini sakın küçümsemeyin! Küçük dokunuşlarla büyüleyici etkiler yakalayabilirsiniz. Gelin aksesuarı olarak aklınıza gelen detaylar düşündüğünüzden çok daha zengin ve iddialı!

Gelin ayakkabısı, gelin buketi, taşlar ve incilerle süslenmiş gelin tacı, eldivenler, keseler…

Küçük küçük göz atmaya başlayalım.

 

Gelin ayakkabısı

583e5f6262d24f412f4f3678d48467ff.jpg

 

Gelin kadar gelinin bekâr arkadaşlarının yakından ilgilendiği bir diğer aksesuarda gelin ayakkabıları… Gelin ayakkabısının altına isim yazma geleneği düğün öncesi kızlar arasında büyük bir olaydır. Gelinin arkadaşları ile bu keyifli vakitleri gelin ayakkabılarının da herhalde en çok görüldüğü zaman… Gecenin ve günün büyük kısmında gelinlikten görünmeyen bu güzel ayakkabıların hakkını vermek için gerçek bir gelin ayakkabısına şans verebilirsiniz. Sadece beyaz bir model yerine daha iddialı ve özel bir parça tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ise ayaklarınızın rahatlığıdır. Tüm günü onlarla geçireceğinizi unutmayın ve ekstra topuklar yerine daha makul ancak tüm gün sizinle olacak bir modeli seçin. Madde madde nelere dikkat etmelisiniz

  • Gelin ayakkabını mekana ve zemine göre seç
  • Yanında rahat edebileceğin yedek bir ayakkabı bulundur.
  • Topuk boyuna ve gelinliğinle uyumuna dikkat et
  • Ayakkabını gelinlikle aynı dönemde satın al= gelinliğin son provası ayakkabınla olacak
  • Evde mutlaka yürüyüş denemeleri yap
  • Düğün mevsimine dikkat et
  • Değişim yapabileceğin bir firmadan almaya özen göster.

ba9c22f92737039c0f6dd73b166a2b1c.jpg

 

 

Gelin tacı

a5122ea64aa3e11fa65cdd4f35f19206

 

 

Gelinliğimizi ve duvağımızı taçlandırmak için gelin taçları harika birer seçim. Ancak taç dediğimizde aklınıza gelen o eski yüksek taç modellerini unutun. Çünkü artık onların yerini saç aksesuarları aldı. İnciden parlak taşlara kadar pek çok çeşidi bulunan bu aksesuarları farklı stil yaratmak için kullanabilirsiniz. Gelin başına takılan küçücük bir aksesuar bile saçınızda yıldız gibi parlayacaktır. Bu nedenle tercih ederken hafif ve taşlarının kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

 

 

Gelin tacına uygun saç seçimi değil de, gelin başına göre taç seçimi yapmalısınız. Bu nedenle gelin tacı yazımızın devamını saç ve makyaj başlığı altında bulabilirsiniz.

SAÇ-MAKYAJ

 

Şapka-Eldiven

b25b940a075959e5fdfc7c5f06a64cd6.jpg

 

Eğer siz de ananenizin sandığından seneler sonra çıkardığı kıyafetlere, şallara, eldivenlere bayılıyorsanız, çocukluğunuzdan beri o sandıktan çıkacak bir gelinliği giymeyi hayal ediyorsanız doğru başlığın altında geziniyorsunuz. Belki 30’ların ağırbaşlı çizgileri, belki 50’lerin hoppa etekleri, belki 70’lerin hippi tarzı ama ille de nostalji nostalji…

 

 

Gelin aksesuarları arasından size en uygun olanı elbette vintage tarzda minik bir şapka. Üstelik düğününüz tarihi bir mekanda olacaksa ve gelinliğiniz de vintage çizgiler barındırıyorsa sizin için daha uyumlu bir saç aksesuarı olamaz.

cf84b2919d6ac50841dddcc218e9a6c4.jpg

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s