Müzik

 Düğün hazırlıklarında yer alan bir başka detay düğün müzikleridir. Minik bir ayrıntı gibi dursa da düğünün temel amacını yansıtmaktadır: sevdiklerinizle doya sıya eğlenmek!

 Tabi yine unutulmaz bir düğün için müzik seçimi önemli. Konuklara hem duygusal hem de eğlenceli saatler yaşatmak için listeleri iyi hazırlamak gerekiyor. Tabi öncelikle misafir profili belirlemelisiniz. Bir DJ performans veya canlı müzik istendiğinde aslında gelen davetlilerinizi düşünmeniz, müzik tarzını buna göre belirlemenizde fayda olacaktır. Çünkü düğününüzde ki atmosferi ve eğlenceyi şekillendiren biraz da davetlilerdir. Bu kararı verebilmek için elbette ki bütçenizi de belirlemeniz gerekiyor. DJ performans canlı müzik ekibine göre daha az maliyetli olsa da bıraktığı etki hiçbir zaman canlı müzik kıvamında olmayacaktır. Düğün sahiplerinin oluşturacağı müzik tarzı birazda kültürel yapıyla bağlantılı. Davul, zurna eşliğinde Türk müziği mi tercih ediyorsunuz? Yoksa Karadeniz yörelerinden parçalar, veya Çerkez müziği, yöresel müzikler, Roman havası, Kafkas oyunu arasında tercih mi yapacaksınız? Yoksa hayalinizde klasik ve caz müzik eşliğinde bir düğün mü var?  Bu konularda size müzik organizasyonunuzu yapacak DJ veya müzik grubu yardımcı olacaktır.

 Düğün demek dans demek, halay demek. Siz yine de tercih ettiğiniz müzik tarzınızın yanı sıra eğlenceli oyun havalarına da yer verin. Düğününüzü sadece kendinizi değil, misafirlerinizi de eğlendirmek için organize ettiğinizi hatırlayarak müziklerinizi seçin. Ancak unutmayın; bu kararı vermeden önce düğün mekanınızla mutlaka görüşün. Sadece anlaşmalı oldukları müzik grupları haricinde seçenekleri tercih etmeyebilirler.

Düğün müziklerini birkaç bölüme ayırmak mümkün.

  •   Giriş
  •   İlk dans
  •   Pasta kesimi
  •   Çiçek atma
  •  Gece boyu çalacaklar

GİRİŞ MÜZİĞİ

Davetlilerin sizi gelinlik ve damatlıkla görecekleri ilk an!

O yüzden giriş müziğini öyle bir seçmelisiniz ki hem gözleri doldurmalı hem de İŞTE BU!  demeliler. Görkemli bir giriş yapmak istiyorsanız coşku veren müzikler tercih etmelisiniz. Sonuçta atmosferdeki herkes heyecanlanmalı.

İLK DANS MÜZİĞİ

 İlk dans müziği için söyleyebileceğim tek şey dans seçiminizle doğru orantılı olması. Tutkunuzun doruklarda olduğu bir tango, eteklerinizi uçuşturarak yaptığınız bir vals veya enerjik bir dans ile giriş yapın. Yeter ki ilk dansınızın hakkını verin. Bu parçayı seçerken önceliği sizin en çok duygulandıran ortak parçanıza verin. Hareketli de olsa şarkı ikinize hitap etmeli. Önce ikinizde etki yaratmalı ki misafirler bunu sizde hissedebilsinler.

 Burada bir konuya daha değinmek istiyorum. Dans konusunda kötüyüm diyorsanız riske atmayın kursa gidin! Evet ilk söylediğinde erkeklerin asla istemeyeceği bir durum gibi görünse de inanın orada rezil olmaktan iyidir. Şansınızı deneyerek eşinize teklif edin. Beğendiğiniz ilk dans videolarını izletin. Mutlaka ikna olacaklardır ve sonrasında konuklarınız müzikle birlikte büyülenecektir. 💓

PASTA MÜZİĞİ

  Şimdi başrol sırası pasta da. Hep beraber eğlenmenin son adımıdır genelde pasta. Harika bir pasta seçimi yaptınız görkemli şekilde salona getirilmesini istiyorsunuz. Hareketli müzikler en çok ve doğru tercih edilen. Neşeli ve eğlenceli bir şarkı ile pastanızı kesip daha sonrasında çift olarak dans etmeye devam edebilirsiniz.

ÇİÇEK ATMA

 Gelinlerin en çok eğlendiği kısımdır çiçek atma. Bekar arkadaşlarınızı arkanıza alıp doya sıya eğleneceğiniz müzik seçmelisiniz. Şimdiler de sadece gelinler değil damatlar da papyon atma ile bu işe girişti. Arkadaşlarınızla en çok eğleneceğiniz salonu inleteceğiniz bir seçim doğru olacaktır.

GECE BOYU ÇALINACAKLAR

 DJ veya orkestranıza ne kadar güvenseniz de çalınacaklar ve asla çalınmayacaklar listesi mutlaka ama mutlaka oluşturun. Altını çizerek belirtmek istiyorum ki bazen her şey sizin istediğiniz gibi gitmeyebilir. Her ne kadar öncesinde konuşsanız da söz uçar yazı kalır💪

Konuklardan bazıları kendi müziklerini çaldırmak için elinden geleni yapacaklar emin olun. İster istemez bir tanede olsa karışıp istek şarkı çaldırmaya kalkanlar oluyor. Bu nedenle siz işinizi garantiye alıp listeleri hazırlayın.

Ve ardından vursun davullar çalsın zurnalar!

Ankara havaları, halay müzikleri, oyun havaları , 90’lar, dans müzikleri siz ne dilerseniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s